Natural Resource Advisory Board

Members

Members serve three year terms in accordance with County Resolution 2015-80 (PDF).

  • Todd Kiesbuy
    Most Recent Appointment: January 1,2016
    Term Expires: December 31, 2021
    Board Member Since: 2013    
    Email Todd Kiesbuy   
  • David Fortier
    Most Recent Appointment: June 27, 2018
    Term Expires: December 31, 2020
    Board Member Since: 2018    
    Email David Fortier 
  • Wayne Wakkinen
    Most Recent Appointment: January 1, 2020
    Term Expires: December 31, 2022
    Board Member Since: 2020            Email Wayne Wakkinen   
  • Chris Schnepf
    Most Recent Appointment: January 01, 2020
    Term Expires: Dec. 31, 2022
    Board Member Since: 2016
    Email Chris Schnepf 
  • James Sturgess, Chairman
    Most Recent Appointment: May 30, 2017
    Term Expires: December 31, 2021
    Board Member Since: 2017
    Email James Sturgess
  • Linda Rider
    Most Recent Appointment: January 1, 2020
    Term Expires: December 31, 2022
    Board Member Since: 2020    
    Email Linda Rider

About

The Natural Resource Advisory Board was created on June 8, 2010 by the Board of Kootenai County Commissioners, who asserted legal standing and formally implemented coordination with all federal and state agencies maintaining jurisdiction over lands and/or resources located within Kootenai County, Idaho, to do so.

Purpose

The Advisory Board consists of seven members who serve three year terms.

The Board requires that all Federal and State planning and actions affecting the County be coordinated with the County adopted plans, resolutions, and ordinances as set forth and required by the respective Federal or State legislation which granted the power to take the subject action.

Governance

The Governing Board shall be the Board of County Commissioners of Kootenai County, Idaho.

View the Board By-laws (PDF).